Onko mahdollista laskuttaa muillakin ALV prosenteilla kuin 24%?
UKKO Pro -palvelun kautta voit laskuttaa kaikilla käytössä olevilla alv-kannoilla. Valinta tehdään uutta laskua luodessa ja myös arvonlisäveroton laskutus (esimerkiksi koulutettu hieroja) sekä käänteinen ALV onnistuu.
Arvonlisäverokannat eli alv-prosentit määrittävät, paljonko kunkin tavaran tai palvelun arvonlisävero on:
24%: Yleinen verokanta: useimmat tavarat ja palvelut
14%: Alennettu verokanta: elintarvikkeet, rehu, ravintola- ja ateriapalvelut (Alkoholi- ja tupakkatuotteita ei lueta tähän verokantaan)
10%: Alennettu verokanta: kirjat, lääkkeet, liikuntapalvelut, elokuvanäytökset, kulttuuri- ja viihdetilaisuuksien sisäänpääsy, henkilökuljetus, majoituspalvelut ja televisio- ja yleisradiotoiminnasta saadut korvaukset.
0%: Ulkomaankauppa. Päääsääntöisesti palvelun tai tavaran myyntiä toiselle EU:n jäsenvaltiolle tai EU:n ulkopuoliselle asiakkaalle. Näissä tapauksissa laskun vastaanottaja tilittää arvonlisävero-osuuden siihen maahan johon se on kohdennettu. Myyjä merkitsee myynnin oikealle tilille jotta se osataan ottaa oikein kirjanpidossa.
0%: Rakennusalan käänteinen arvonlisävelvollisuus. Käännettyä arvonlisäverovelvollisuutta sovelletaan pääasiassa rakennusalan töissä silloin kuin tarvittavat ehdot täyttyvät. Tässä tapauksessa laskun vastaanottajan velvollisuutena on tilittää arvonlisäveron osuus valtiolle.
Palvelun ostajan ehtoina toiminnassa on myydä rakentamispalvelua tai vuokrattava työvoimaa rakentamispalvelua varten ja myynnin on tapahduttava Suomessa
Myyjän ehtona on se että myydään rakentamispalvelua tietyin ehdoin tai vuokraa työvoimaa rakentamispalveluita varten.
Alla muutama ehto johon rakentamispalvelujen on liityttävä:
-Maapohja- ja perustustöihin
-Rakennustyöhön
-Rakennusasennukseen
-Rakennuksen viimeistelyyn
-Rakennuskoneiden vuokraukseen, kun samalla vuokrataan kone ja sen käytäjä
-Rakennussiivoukseen
-Työvoiman vuokraukseen rakentamispalvelua varten.
Lisätietoja suoraan verohallinnon sivuilta: https://www.vero.fi/yritykset-ja-yhteisot/tietoa-yritysverotuksesta/arvonlisaverotus/
Kommentit
0 kommenttia
Kirjaudu sisään jättääksesi kommentin.